Plan-B - często zadawane pytania

  1. Jak połączyć się przez SSH z serwerem Plan-B?
    Aby połączyć się z serwerem spoza sieci PWSTE należy podawać adres: pb.pwste.edu.pl albo plan-b.pwste.edu.pl. Usługa SSH działa na portach 22 i 44422.
     
  2. Łącząc się przez SSH podałem kilkukrotnie błędne hasło i straciłem przez to dostęp do usługi. Jak mogę go odzyskać?
    Spróbuj zalogować się korzystając z innego portu. Blokada nakładana jest na każdy z portów osobno, więc jeżeli zablokowałeś sobie dostęp do portu 22, spróbuj zalogować się korzystając z portu 44422. Jeżeli to niemożliwe, spróbuj zalogować się z innego adresu IP, gdy nie ma takiej możlliwości musisz poczekać. Blokada nałożona na adres IP wygaśnie po 24 godzinach.
     
  3. Gdzie należy umieścić pliki aby uruchomić moją stronę WWW?
    Pliki zapisane w katalogu ~/www będą widoczne pod adresem: http://twoj_uid.pb.pwste.edu.pl. Pliki zapisane w ~/public_html będą widoczne pod adresem: http://pb.pwste.edu.pl/~twoj_uid
     
  4. Ftp nie działa, jak mogę przesłać moje pliki na serwer?
    Wykorzystaj scp, sftp, winscp lub inną aplikację do transferu plików za pomocą protokołu SSH.
     
  5. Ile miejsca na dysku mam do dyspozycji?
    Zasoby sprzętowe są skromne, wobec czego nałożono pewne ograniczenia. Zajętą przez własne pliki przestrzeń sprawdzisz poleceniem: „zfs get userused@twoj_uid”, przydzieloną kwotę dyskową poleceniem: „zfs get userquota@twoj_uid”. Katalogi domowe są umieszczone na skompresowanym systemie plików a kwota wyliczana jest dla danych już po skompresowaniu, lecz wliczane są w nią także migawki. Limity pozostałych zasobów sprawdzisz poleceniem „limits”.
     
  6. Jak nazywa się moja baza danych MySQL i jak mogę się do niej podłączyć?
    Każdy użytkownik dysponuje dwoma bazami danych MariaDB, nazwy tych baz to: „twoj_uid” i „twoj_uid_dev”, gdzie „twoj_uid” to nazwa użytkownika jaką posiadasz w systemie. Do administracji można wykorzystywać klienta konsolowego „mysql” oraz interfejsy webowe phpminiadmin i adminer. W katalogu domowym każdego użytkownika istnieje plik .mysql_settings („cat ~/.mysql_settings”). Zawiera on nazwę użytkownika hasło potrzebne aby uzyskać dostęp do obu baz danych. Poświadczenia zawarte w tym pliku pozwolą na bezpośrednie połączenie się z posiadanymi bazami danych za pomocą klienta zainstalowanego na komputerze w pracowni czy na laptopie podłączonym do uczelnianej sieci WiFi.
     
  7. Jak podłączyć się do bazy danych PostgreSQL?
    Z bazą można połączyć się konsolowym klientem „psql”, interfejsem webowym adminer lub dowolnym klientem zdalnie, z pracowni lub uczelnianej sieci WiFi. Każdy użytkownik posiada jedną bazę danych o nazwie takiej jak jego uid (loginname) i autoryzuje się do niej takimi samymi poświadczeniami jak do samego serwera Plan-B.
     
  8. Jakiego systemu kontroli wersji mogę użyć dla projektu zespołowego?
    Samodzielnie możesz utworzyć repozytorium Git na swoim koncie, możesz też poprosić administratora o uruchomienie repozytorium Subversion i przydzielenie odpowiednich uprawnień członkom zespołu.
     
  9. Przypadkowo usunąłem ważny plik, czy mogę go odzyskać?
    Skontaktuj się z administratorem lub samodzielnie spróbuj przeglądnąć katalogi z migawkami: /home/.zfs/snapshot/dzien/twoj_uid, gdzie „dzien” jest jednocyfrowym numerem dnia tygodnia gdy sporządzano migawkę.
     
  10. Czy na moim koncie działa „cron”?
    Nie, skontaktuj się z administratorem jeżeli chcesz uruchamiać zadania przez cron'a.
     
  11. Jaki jest mój adres e-mail? Chciałbym wysłać wiadomość e-mail, jakiego klienta poczty mogę użyć?
    Twój adres to: twoj_uid@plan-b.pwste.edu.pl. Dobrym konsolowym klientem jest np. „mutt”.
     
  12. Czy można używać serwera Plan-b do tunelowania połączeń przy pomocy SSH?
    Tunelowanie połączeń TCP przez SSH jest wyłączone.
     
  13. Mojego pytania nie ma na liście, jak mogę skontaktować się z administratorem?
    Wyślij wiadomość e-mail na adres mzar@plan-b.pwste.edu.pl.